fbpx
Anunțuri publicitare
Simona Halep a castigat meciul cu Sofia Kenin, scor 6-3, 6-7, 6-4 si s-a calificat in turul 3 la Australian Open
National

Simona halep s-a calificat in turul 3  la Australian Open, dupa ce a invins-o in 3 seturi pe americanca Sofia Kenin, scor 6-3, 6-7, 6-4, in turul al doilea al turneului de grand slem din Australia.

Meciul a inceput echilibrat, dupa care jucatoarea romanca s-a distantat si s-a impus  cu 6-3 in primul set, dupa un joc magnific, in care americanca nu a reusit mai nimic.

Setul al doilea a inceput in forta pentru Simona Halep, care a reusit sa castige 3 ghemuri la rand. Din acel moment a avut o cadere, iar americanca a recuperat, ducand scorul la 3-3. A urmat o perioada echilibarata, meciul ducandu-se in tie break, unde Sofia Kenin a reusit sa se impuna cu scorul de 7-5, dupa mai multe rasturnari de situatie.

Setul al 3-lea a debutat cu un ghem extrem de disputat, care a durat aproape 10 minute, pe serviciul americancei, castigat, in cele din urma, de aceasta. A urmat un alt moment cheie la scorul de 3-2, cand Sofia Kenin a facut  break point pe serviciul Simonei si s-a distantat la 4-2. Parea ca nimic nu-i iese Simonei.

A venit si momentul de forta al numarului 1 mondial, care a reusit sa intoarca rezultatul si pana la final, nu a mai cedat nici un ghem, reusind sa se impuna, pana la urma, in setul decisiv, cu scorul de 6-4.

Nu am nicio idee cum am câștigat acest meci. Îmi este foarte greu să explic ce s-a întâmplat pe teren. A fost un meci extrem de greu. Sofia este o jucătoare uimitoare. A fost extrem de greu să alerg după fiecare minge și să fiu acolo la fiecare punct. În setul secund m-am accidentat puțin, dar am luptat pentru că mi-am dorit să câștig și să vin să joc din nou în fața acestor fani minunați. Le mulțumesc tuturor românilor din tribune și celor care m-au urmărit acasă, dar și australienilor pentru că știu că mereu mă susțin. Îmi place să joc aici la Melbourne și să sperăm că în turul următor o să fac un meci mai bun“, a declarat Halep, la finalul meciului.

In turul 3, Simona Halep o va intalni pe Venus Williams, care a trecut, tot astazi, de Alize Cornet.