Începe FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU ORADEA
Evenimente

Începe FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU ORADEA

Teatrul Regina Maria, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Fundaţia Culturală FITO şi UNITER, organizează în perioada 2 – 9 iunie, cea de-a VII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru Oradea.

Spectatorii sunt invitați să se participe timp de opt zile la un maraton teatral care aduce împreună nu mai puțin de 19 de spectacole de la companii teatrale renumite din întreaga țară, dar și din străinătate: Moldova, Ucraina, Georgia și Franța.  

Festivalul Internațional de Teatru Oradea va cuprinde în acest an două mari secțiuni: secţiunea concurs – FESTIVALUL DE TEATRU SCURT, ajuns la ediția aniversară cu numărul XXV și secțiunea SPECTACOLE INVITATE – OFF CONCURS.

FESTIVALUL DE TEATRU SCURT este o manifestare culturală unică în peisajul teatral românesc și are caracter competitiv. Anul acesta selecția a fost realizată de către Victoria Balint – șeful de birou proiecte culturale și relații cu publicul al Teatrului Regina Maria și cuprinde 8 producții realizate atât de teatre instituționalizate, cât și de cele care provin din mediul independent. Juriul este format din trei personalități culturale ale teatrului românesc: criticii de teatru Ion Parhon și Elisabeta Pop și actorul de teatru și film Ion Sapdaru.

În secţiunea SPECTACOLE INVITATE – OFF CONCURS, publicul orădean se va putea delecta cu 11 spectacole extraordinare, invitate atât din țară cât și din străinătate, dar și producții de succes ale Teatrului Regina Maria dintre care menționăm premiera spectacolului  „Sunetul Muzicii”, muzica de Richard Rodgers, versurile de Oscar Hammerstein II, libret de Howard Lindsay şi Russel Crouse, după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan.

De asemenea, printre producțiile remarcabile care pot fi văzute în cadrul FITO se numără și spectacolul de balet „Carmen.TV”, o producție a Teatrului Ucrainean Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, spectacolul „Medea`s boys”, montat de compania de teatru Apollo 111 din București și „Navigatorul” Teatrului Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”, care îl are în distribuție pe actorul orădean Richard Balint, câștigătorul Premiului pentru cel mai bun actor în rol secundar în cadrul acestei ediții a Galei de premiere UNITER. Festivalul Internaţional de Teatru Oradea va reuni astfel şi anul acesta spectacole create de mari regizori precum Cristian Juncu, Claudiu Goga, Andrei Măjeri.

Evenimentele din cadrul FITO 2019 se vor desfăşura la Sala Mare a Teatrului, Sala Arcadia, Sala Studio Szigligeti și scena mobilă amplasată în Cetatea Oradea.

Mulțumim tuturor celor care sunt alături de noi în această ediție: sponsorului oficial Raiffeisen Bank, partenerului oficial Holcim, sponsorilor Club Rotary Oradea, D&C, Mic Mobilier Trans, Lions Club și tuturor partenerilor media: Revista Zile și Nopți, Cotidianul Crișana, Jurnalul Bihorean, Bihoreanul, Bihorștiri, Evenimente Oradea, Agerpress, Revista Yorick, Radio România Cultural, Ghid Local, Magic FM, Aleșd Online, InfoOradea, UZP Bihor și Party Oradea.

Biletele se vor pune în vânzare pe parcursul acestei săptămâni și se vor putea achiziționa de la Agenţia Teatrului de marți până vineri în intervalul orar 12:00 – 18:00 și duminica între orele 10:00-13:00 sau online pe www.biletmaster.ro. Puteţi achiziţiona bilete şi cu o oră înainte spectacol. Pentru informaţii suplimentare şi rezervări de bilete, vă invităm să sunaţi la numărul de telefon: 0372/368.475.

PROGRAMUL  FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU ORADEA EDIȚIA 2019 2-9 iunie

DUMINICĂ, 2 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. SUICIDAL după texte de Luigi Pirandello, regia Norbert Boda – Teatrul Municipal Baia Mare

Ora 18:30 – Sala Mare

Festivitatea de deschidere FITO

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. SUNETUL MUZICII muzica de RICHARD RODGERS, versurile de OSCAR HAMMERSTEIN II, libret de HOWARD LINDSAY şi RUSSEL CROUSE după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan – Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ

Ora 21:30 – Scena Mobilă amplasată în Cetatea Oradea

  1. L’ÉCUME DES JOURS/ SPUMA ZILELOR de Boris Vian, reverie vizuală și sonoră Compagnie UNDERGROUND Sugar, Franța

LUNI, 3 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. FAMILIA TÓT de Örkény István, regia Sânziana Stoican – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristian Juncu – Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”

MARȚI, 4 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia

  1. BEFORE BREAKFAST de Eugene O`Neil, versiunea scenică și regia: Andrei și Andreea Grosu – Teatrul „Maria Filotti”, Brăila

Ora 20:00 – Sala Mare

  1. OSCAR ȘI TANTI ROZ de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Petru Vutcărău – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

MIERCURI, 5 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia

  1. ULTIMA NOAPTE LA MADRID de Brian McAvera, regia Vitalie Drucec – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

Ora 20:00 – Sala Mare

  1. BRUTUS sau UCIDEREA LUI IULIUS CEZAR de Tüncer Cucenoğlu, regia Irakli Gogia – Tbilisi Sandro Akhmeteli State Drama Theatre, Georgia

JOI, 6 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. MONSTRUL NISIPURILOR de Csaba Szekely, regia Andi Gherghe – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. …ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga – Teatrul Regina Maria, Oradea

VINERI, 7 IUNIE

Ora 17:00 – CENTRUL NAȚIONAL DE INFORMARE ȘI PROMOVARE TURISTICĂ BIHOR

  1. ZLOATĂ sau VIITORUL PREȘEDINTE AL ROMÂNIEI pamflet socio politic de Radu Popescu, cu Șerban Borda și Eugen Țugulea – Teatrul Regina Maria, Oradea 

Ora 18:30 – Sala Arcadia

  1. O RELAȚIE DESCHISĂ de Dario Fo și Franca Rame, regia Ana-Ioana Macaria – Teatrul de Artă București

Ora 20:30 – Sala Mare

  1. MEDEA`S BOYS – dramaturgia Ionuț Sociu + fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri – Apollo111, București

SÂMBĂTĂ, 8 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. TRIX SHOW regia Mihai Gruia Sandu –Teatrul „Aureliu Manea” Turda 

Ora 17:00 – Sala Mare

  1. AVALANȘA de Tüncer Cucenoğlu, regia Petru Vutcărău – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 21:00 – Sala Mare

  1. JANKA de Oscar K. Speace, regia Toma Enache – Teatrul Evreiesc de Stat București

DUMINICĂ, 9 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva)

  1. NECUNOSCUTUL patimă de teatru-dans, regizor-coregraf Györfi Csaba – Teatrul Szigligeti, Oradea

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. MENAJERIA DE STICLĂ de Tennessee Williams, regia Diana Mititelu – Teatrul de Stat Constanța

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. TV – spectacol de balet în două părți, muzica de Georges Bizet, libret, coregrafia și direcția de scenă: Radu Poklitaru – Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, Ucraina
loading...