Victorie uriasa pentru Simona Halep, in 3 seturi, in semifinala de la Roma, impotriva Sharapovei
Sport

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de tenis de la Roma dupa victoria in 3 seturi cu Maria Sharapova 4-6 6-1 6-4 si si-a atins performanta de anul trecut, cand a ajuns pana in finala.

In al  al 9-lea meci direct contra Sharapovei, Simona a pierdut primul set cu 6-4, la capatul caruia jucatoarele nu si-au putut castiga serviciile. Setul doi a fost adjudecat, de-o maneira categorica de Simona Halep cu 6-1. In setul trei, jocul a fost mult mai echilibrat, dar Simona a avut 3-1 si 4-2, moment in care Sharapova a egalat la 4-4. A urmat forcingul de final al Simonei, incheind setul cu 6-4 si obtinand o dulce razbunare impotriva eternei rivale Maria Sharapova

Simona Halep va juca maine finala de la Roma, impotriva Svitolinei, cea in fata careia a pierdut anul trecut finala. Asadar Simona are sansa razbunarii.

Simona Halep si-a asigurat ramanerea pe locul 1 WTA, cel putin pana la Roland Garros

Citeste stirile offline, oriunde si oricand! Descarca GRATUIT aplicatia infoOradea din App Store pentru iPhone si din Google Play pentru Android.