Anunțuri publicitare
Selectionata de tineret a Romaniei s-a calificat la EURO 2019 – Under-21
Sport

Selectionata de tineret a Romaniei s-a calificat la EURO 2019 – Under-21, cu dupa ce a invins echipa Liechtensteinului cu scorul de 4-0 (3-0), respectiv dupa un parcurs spectaculos in grupa de calificare.
Meciul s-a desfasurat marti seara, pe stadionul “Ilie Oana” din Ploiesti, fiind ultimul din Grupa a 8-a a preliminariilor.

Tinerii fotbalisti ai nationalei traiesc momente de euforie, iar cele 7 victorii le dau incredere elevilor lui Mirel Radoi ca vor face o figura frumoasa la turneul final.

Este o seara magnifica pentru fotbalul romanesc. Ma bucur ca am reusit sa facem atat de multi romani fericiti. Nu mergem acolo doar cu prezenta, mergem acolo sa castigam meciuri!“, a declarat Man.

Meciul de la Ploiesti a fost unul fara istoric, intr-un singur sens, spre poarta lui Armando Majer. Puscas a avut prima ocazie mare, in min. 13, cand Majer a respins mingea reluata de atacantul echipei Palermo. Un minut mai tarziu, Puscas a marcat din plonjon, la centrarea lui Ianis Hagi. Puscas a mai irosit o situatie (16), la centrarea lui Stefan, pentru ca Alexandru Cicaldau (18) sa suteze peste poarta din 14 metri.

Ianis Hagi (25) a majorat diferenta dintr-o lovitura libera de la 24 de metri.

Nedelcu (27) a nimerit transversala, de la 30 m, cu un sut cu bolta, iar Yanik Frick (30) a respins salvator de pe linia portii.

Al treilea gol al echipei antrenate de Mirel Radoi a fost marcat de Puscas, cu capul, din centrarea lui Stefan (39).

Pana la pauza, portarul Majer s-a mai remarcat la suturile lui Nedelcu (41), din lovitura libera Nedelcu, si Man (45).

Romania a fost mai putin clara in joc dupa pauza, dar a ratat o ocazie de gol prin Andrei Ivan (64), care a pasat gresit, in locul unui sut din careu.

Adrian Petre a marcat ultimul gol (78), din 7 metri, dupa o centrare a lui Cicaldau.

Matan (80) nu a reusit sa trimita in plasa din 6 metri, Cicaldau (81) a sutat de la 14 metri, dar balonul a fost retinut de portar, iar Adrian Petre a trimis cu capul pe langa poarta (89).

In celelalte meciuri din grupa, tara Galilor a dispus cu 3-1 de Elvetia, iar Portugalia a invins Bosnia cu 4-2.