Fc Bihor – Poli Timisoara 0-0, dupa un meci controlat de jucatorii nostri
FC Bihor

Cu toate că au controlat partida şi s-au aflat în superioritate numerică aproximativ 75 de minte de joc, fotbaliştii de la FC Bihor nu au reuşit să se impună sâmbătă în jocul cu Poli Timişoara, derby-ul Seriei a 8-a a Ligii a III-a, meci care s-a desfăşurat la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola” şi care s-a încheiat cu scor alb, 0-0.

La partidă au asistat aproximativ 5 000 de spectatori, între care şi cele două galerii care au întreţinut  atmosfera.

FC Bihor a început bine partida şi şi-a creat mai multe ocazii în primele 30 de minute, dar apoi a evoluat prudent, deşi s-a aflat în superioritate numerică, din minutul 17, când a fost eliminat de la timişoreni Aurel Vlaicu, pentru o intrare periculoasă asupra lui Răzvan Gunie.

O primă repriză bună

Prima ocazie a jocului a aparţinut oaspeţilor, în minutul 3, când, după o lovitură de colţ, executată de Cristian Curescu, Daniel Olariu a reluat de la 8 metri, din poziţie centrală, mult peste poartă.

FC Bihor a replicat printr-un şut al lui Sergiu Jurj, în minutul 6, de la 12 metri, respins însă de portar peste transversală. Din acest moment au început ocaziile la poarta timişoreană. Astfel, în minutul 8, după o incursiune pe partea stângă, Florin Chitaş a şutat pe jos, la colţul scurt, dar a scos portarul.

Nu a trecut decât un minut şi orădenii au fost din nou periculoşi la poarta adversă. Gunie a centrat în careul mic, dar a scos portarul de pe capul lui Preklet.

În minutul 17, Poli a rămas în inferioritate numerică, după ce Aurel Vlaicu a intrat periculos asupra lui Gunie, la 18 metri de poarta timişoreană. Arbitrul sătmărean Florin Ovidiu Mazilu i-a arătat direct cartonaşul roşu fotbalistului de la Poli. Din acest moment echipa oaspete s-a aşezat pe două linii şi s-a apărat destul de bine.

Jucătorii orădeni puteau deschide scorul totuşi în minutul 23, când Andrei Moga a expediat un şut bun de la 15 metri, dar mingea a lovit stâlpul din partea dreaptă a porţii apărare de Rareş Murariu.

Apoi, peste două minute, Alex Băican a expediat un şut de la 25 de metri, dar a reţinut portarul timişorean.

În minutul 34, Răzvan Gunie a executat o lovitură liberă de la 18 metri, dar a respins portarul, iar în minutul 43, după o incursiune pe dreapta a lui Călin Jurj, acesta a trimis în faţa porţii lui Sergiu Jurj,  dar atacantul orădean a fost blocat la 6 metri de poartă.

Prea prudenţi în repriza a doua

În repriza a doua, chiar dacă a fost la cârma jocului şi a controlat partida, formaţia orădeană nu şi-a mai creat la fel de multe ocazii. În minutul 50, Mihai Gîdea a expediat un şut de la 25 de metri, dar peste poartă, iar în minutul 59 a apărut şi prima ocazie mai periculoasă a timişorenilor din acest meci. După o lovitură liberă de pe stânga şi o recentrare cu capul în careu, Cristian Bocşan a trimis cu capul din 4 metri, peste poartă.

În minutul 63, Florin Chitaş a avut o incursiune pe partea stângă, a intrat în careu, a întors un adversar şi a şutat de la aproximativ 10 metri, din lateral, puţin peste transversală.

Oaspeţii au mai avut doar o singură ocazie până la final, în minutul 69, tot după o lovitură liberă, când tânărul jucător al echipei orădene Krisztian Gagyi a respins cu capul pe lângă bară, în corner.

Nici pe fondul schimbărilor din repriza a doua ale antrenorului Florin Farcaş, jucătorii de la FC Bihor nu au găsit drumul spre gol în acest meci. Astfel, în minutul 72, Luca Tincău a reluat cu capul din şase metri, dar au scos fundaşii timişoreni din faţa linei porţii. Peste două minute, acelaşi Luca Tincău a expediat un şut bun de la 22 de metri, dar şi puţin pe lângă poartă.

Aflat la debutul său oficial la FC Bihor, Sergiu Ciocan a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, în minutul 78, dar a respins portarul Murariu de la rădăcina barei.

În fine, ultima ocazie a meciului a avut loc în minutul 86, când fundaşul dreapta Călin Jurj a expediat şi el un şut de la 30 de metri, dar, din nou, puţin pe lângă poartă.

Rămân şapte puncte avans

Jocul s-a încheiat în cele din urmă cu scorul egal de 0-0, iar cele două echipe s-au mulţumit că n-au pierdut în acest derby, însă în tabăra orădeană s-a simţit o anumită dezamăgire, având în vedere, că, în cazul unei victorii, FC Bihor s-ar fi putut desprinde la 10 puncte. Aşa a rămas cu 7 puncte mai mult peste locul 2, dar pe orădeni îi aşteaptă acum trei partide la rând în deplasare.

„Sigur că suntem nemulumiţi de rezultat pentru că ne-am fi dorit să câştigăm şi am avut un joc la mâna noastră. Din minutul 1 cred că am fost o singură echipă care am ţinut frâu jocului şi am dus liniile sus, dar sigur că nu tot timpul este aşa cum ne dorim noi. Important e că nu am pierdut, până la urmă avem încă timp suficient să reglăm câteva dintre automatismele şi aspectele jocului ofensiv, pentru că acolo am suferit astăzi. Dar, una peste alta, eu cred că nu putem decât să felicităm jucătorii pentru că au încercat şi au depus un efort foarte mare, însă, sigur că, cu mai multă luciditate şi cu mai multă încredere, puteam să înscriem, pentru că eu zic că în prima repriză ne-am creat două-trei ocazii, am avut şi bară. Per ansamblu, jocul a fost la mâna noastră, dar neşansa şi lipsa de inspiraţie au făcut ca rezultatul să fie egal”, a declarat, la finalul partidei, antrenorul echipei FC Bihor, Florin Farcaş.

FC Bihor Oradea – Politehnica Timişoara 0-0

FC Bihor: M. Pînzariu – C. Jurj, Cs. Preklet, Al. Băican, L. Ioviţă (min. 56 Kr. Gagyi) – A. Vînău, R. Farcaş – cpt. (min. 75 Bg. Vasile), R. Gunie (min. 46 M. Gîdea) – A. Moga (min. 56 Sg. Ciocan), Sg. Jurj şi Fl. Chitaş (min. 64 L. Tincău). Antrenor: Florin Farcaş

Politehnica: R. Murariu – A. Haloş, A. Vlaicu, Cr. Bocşan, R. Ciurel – D. Olariu, D. Pureca, Cl. Pamfile, Cr. Bărbuț (min. 30 B. Istratie, min. 90+3 I. Rotariu), D. Popa, R. Curescu (min. 75 F. Marincu). Antrenor: Paul Codrea
Au arbitrat: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Ștefan Bogdan Vasile și Răzvan Spătar (ambii din Sibiu)

În cealaltă partidă din etapa a 2-a a play-off-ului Seriei a 8-a a Ligii a III-a la fotbal, vineri, CSC Peciu Nou s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la Phoenix Buziaş, astfel că în clasament, FC Bihor are acum 50 de puncte, Poli Timişoara – 43 de puncte, CSC Peciu Nou – 39 puncte, iar Phoenix Buziaş – 32 puncte.

Pentru FC Bihor urmează trei jocuri în deplasare, primul dintre acestea va avea loc sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 17, la Peciu Nou, cu echipa locală de pe locul 3.