Copii din zece județe s-au întrecut, la final de săptămână, într-o amplă competiție regională, de educație rutieră, la Suncuius
Stiri Oradea

Copii din zece județe s-au întrecut, la final de săptămână, într-o amplă competiție regională, de educație rutieră, la Suncuius

În perioada 10 – 12 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității și cei ai Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor au fost implicați într-un amplu concurs de educație rutieră, organizat în localitatea bihoreană Șuncuiuș.

În competiție au fost angrenate zece echipaje de elevi din clasele I – VIII, reprezentând zece județe, respectiv câte un echipaj din Bihor, Alba, Mureș, Caraș – Severin, Dâmbovița, Arad, Cluj, Sibiu, Maramureș și Vaslui.

Scopul concursului a fost formarea unui comportament rutier responsabil, pe baza cunoaşterii şi respectării regulilor de circulaţie, pentru a preveni producerea accidentelor de circulaţie cu victime din rândul elevilor.

În cadrul concursului, elevii de gimnaziu participanţi au avut de parcurs următoarele probe:

  • – Parcurgerea unui traseu de îndemânare cu bicicleta în poligon;
  • – Respectarea regulilor de circulaţie de către biciclişti, în parcul şcoală;
  • – Proba teoretică, în vederea verificării cunoştinţelor privind normele rutiere.

Cele trei probe au fost jurizate de polițiștii bihoreni. Fiecare echipaj participant a avut în componenţă trei elevi, care au avut ocazia de a-şi dovedi, în timpul concursului, cunoştinţele acumulate în materie de educaţie rutieră (anexăm foto).

În urma susținerii celor trei probe: teorie, îndemânare pe bicicletă – poligon și parc școală, clasamentul final a fost următorul:

ECHIPE:

  • Locul I: Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin – Mureș: MOLDOVAN ADRIAN, MOLDOVAN DIANA, ZAJZON CRISTINA- Prof. Dănuț Moldovan;
  • Locul al II – lea: Școala Gimnazială “Dimitrie Cantemir”  Vaslui: BACIU ALEXANDRA, IFTODE ALEXANDRU, BUSUIOC COSMIN – Prof. Mihai Moșnianu ;
  • Locul al III –lea: Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor: HARAGOȘ DAVID, LAZĂU NONUȚ, NEGRUȚ ANTONIO – Prof. Lazău Dumitru-Severus.

INDIVIDUAL PRIMAR:

  • Locul I: MOLDOVAN ADRIAN – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin – Mureș;
  • Locul al II – lea: BACIU ALEXANDRA – Școala Gimnazială “Dimitrie Cantemir”  Vaslui;
  • Locul al III –lea: REPEDE VICTOR – Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa – Caraș Severin și ȚÎNCU EVA – Școala Gimnazială “Coresi” Târgoviște – Dâmbovița.

INDIVIDUAL GIMNAZIU:

  • Locul I LAZĂU NONUȚ – Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor;
  • Locul al II – lea:  ZAJZON CRISTINA- Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
  • Locul al III –lea: MOLDOVAN DIANA- Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș.

PARC ȘCOALĂ PRIMAR:

  • Locul I: MOLDOVAN ADRIAN – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
  • Locul al II – lea: KADAR BOGDAN – Școala Gimnazială  “Mihai Viteazul” Șelimbăr- Sibiu;
  • Locul al III –lea: REPEDE VICTOR – Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa – Caraș Severin.

PARC ȘCOALĂ GIMNAZIU:

  • Locul I: PURCEL RAREȘ – Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu-Criș- Arad;
  • Locul al II – lea: DRAGOȘ DANIEL – Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa – Caraș Severin;
  • Locul al III –lea: LAZĂU NONUȚ – Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor

POLIGON PRIMAR:

  • Locul I: HARAGOȘ DAVID – Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor;
  • Locul al II – lea: MOLDOVAN ADRIAN – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
  • Locul al III –lea: ȚÎNCU EVA- Școala Gimnazială “Coresi” Târgoviște – Dâmbovița.

POLIGON GIMNAZIU:

  • Locul I: LAZĂU NONUȚ – Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor;
  • Locul al II – lea: MOLDOVAN DIANA – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin – Mureș;
  • Locul al III –lea: ZAJZON CRISTINA – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin – Mureș.

TEORIE PRIMAR:

  • Locul I: REPEDE VICTOR – Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa – Caraș Severin;
  • Locul al II – lea: MOLDOVAN ADRIAN – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
  • Locul al III –lea: BACIU ALEXANDRA- Școala Gimnazială “Dimitrie Cantemir”  Vaslui- Vaslui.

TEORIE GIMNAZIU:

  • Locul I: ZAJZON CRISTINA – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
  • Locul al II – lea: LAZĂU NONUȚ – Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor,
  • Locul al III –lea: MOLDOVAN DIANA – Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș.

La finalul competiției, participanții au fost recompensați de organizatori cu premii și diplome.

Concursul de Educaţie Rutieră „Memorialul Matei Virgil”, organizat de Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș în colaborare cu Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor și cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Consiliul Județean Bihor – Centrul de Informare și Promovare Turistică, ajuns la cea de-a cincea ediție, face parte din acțiunile cuprinse în Calendarul Activităţilor Educative Regionale şi Interjudeţene al Ministerului Educației Naționale.

loading...