Techstar Startup Weekend Oradea revine cu o nouă ediție anul acesta care va avea loc între 15 și 17 martie în Cetatea Oradea. Evenimentul promite să aducă împreună minți creative, stimulând inovația, oferind o platformă pentru antreprenorii aspiranți să-și transforme ideile în realitate.
În cadrul celor 54 de ore de eveniment, studenți, programatori, designeri, marketeri, manageri de produse și entuziaști ai startup-urilor se adună pentru a împărtăși idei, a forma echipe, a construi produse scalabile cu potențial de a fi lansate în piață.
Structura Evenimentului
Vineri – Deschiderea Evenimentului și Formarea Echipelor
- Prezentarea ideilor de startup într-un format rapid
- Ideile sunt votate, iar cele mai populare formează baza proiectelor din weekend
- Se formează echipe în jurul celor alese
Sâmbătă – Dezvoltarea Ideilor și Mentorat
- Echipele identifică modelele de afaceri și construiesc prototipuri
- Mentori experimentați oferă îndrumare și expertiză
- Sesiuni de networking
Duminică – Finalizarea și Prezentarea Proiectelor
- Echipele integrează feedback-ul primit și pregătesc prezentarea
- Prezentarea fiecărei echipe în fața juriului și audienței
- Juriul evaluează proiectele
- Anunțarea și premierea echipelor câștigătoare
Beneficiile Participării
Techstar Startup Weekend Oradea 2024 promite să fie o culminare a talentului și spiritului antreprenorial. Este o oportunitate care oferă nu doar un context pentru a-ți prezenta ideea, dar și șansa de a intra în programul Bright Labs Incubator condus de Make IT in Oradea și de a primi tot sprijinul de care ai nevoie pentru a-ți construi produsul, inclusiv finanțare. Participarea oferă și ocazia de a interacționa cu experți naționali, construind conexiuni valoroase, dar și de a accesa cunoștințe exclusive. Nu în ultimul rând, Orange Fab România pune la bătaie premii interesante pentru participanți.
Succesul Ediției din 2023
Ediția din 2023 s-a bucurat de participarea a 40 de persoane care au format 9 echipe. 6 dintre acestea au ajuns să își prezinte ideile la finalul evenimentului. Echipele câștigătoare au fost selectate în programul Bright Labs Incubator, ajungând să câștige mai târziu câte un grant de 5.000 de euro pentru a continua dezvoltarea produselor.
Biletele pot fi achiziționate cu un discount de 40% până pe data de 4 martie.
Mai multe informații despre eveniment și achiziționarea unui bilet găsești pe www.startupweekendoradea.com.
Ne găsiți și pe Google News