Simona Halep pierde primul sau meci la revenirea pe terenul de tenis, cu australianca Ashleigh Barty
Sport

Tenismena romana Simona Halep, numărul unu mondial, a fost învinsă de australianca Ashleigh Barty, cu 6-4, 6-4, miercuri dimineata, în primul său meci din 2019, în optimile turneului WTA de la Sydney.

A fost primul meci al lui Halep din luna octombrie 2018, după o lungă absenta, cauzata de o hernie de disc. Halep a câștigat Openul Francez de anul trecut și a pierdut, la Caroline Wozniacki, finala de la Australian Open.

In setul final, la 5-4 pentru Barty, Simona Halep conducea cu 40-0, dar tenismena din Australia a reusit sa intoarca ghemul si sa castige meciul. Halep a fost mai bună cu al doilea serviciu, iar Barty cu primul (5 aşi), dar diferenţa s-a făcut la mingile de break, australianca fructificând 4 din 7 (57%), iar românca doar două din 11 (18%). În primul set, Halep a avut trei mingi de break la scorul de 4-4, dar le-a ratat pe toate, iar apoi a pierdut setul cu 4-6. În setul al doilea, românca a reuşit un break la 3-3 şi a preluat conducerea (4-3), dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând şi meciul.

În cele din urmă mi-am învățat lecția„, a spus Barty la finalul meciului cu Simona Halep

Halep jucase ultimul său meci în septembrie, la Beijing, abandonând în primul tur, după un set cedat cu 1-6 în faţa tunisiencei Ons Jabeur. Simona, care a fost nevoită să încheie prematur sezonul 2018 din cauza unei hernii de disc, a înregistrat ultima sa victorie tocmai în august, 6-3, 6-4 cu belarusa Arina Sabalenka, în semifinale la Cincinnati, pierzând apoi următoarele trei partide şi abandonând în a patra.

Halep, în vârstă de 27 de ani, va participa la Australian Open săptămâna viitoare, în Melbourne, fără un antrenor, după ce s-a despărțit de australianul Darren Cahill.