Programul Festivalului International de Teatru de la Oradea  – FITO 2016
Evenimente

Programul Festivalului International de Teatru de la Oradea – FITO 2016

La Festivalul International de Teatru de la Oradea, FITO 2016, cele 29 de spectacole vor transforma toamna orădeană într-un anotimp teatral, iar piesele de teatru se vor juca în 8 spaţii diferite, dintre care 7 spectacole la Sala Mare a Teatrului Regina Maria, 6 la Casa de Cultură a Sindicatelor, 5 la Sala Arcadia, 4 la Scena Mobilă, unul în Urban Pub, 2 la Sala Studio Szigligeti, 2 la Sala Studio Act şi unul la Centrul pentru Promovarea Turismului.

Tradiţia spectacolelor în aer liber, de la FITO 2016, continuă şi această ediţie. Piaţa Unirii se va îmbrăca în straie de histrion şi va întâmpina publicul cu o varietate de reprezentaţii teatrale, începând cu comediile muzicale ale Teatrului Regina Maria: Leonce şi Lena şi Îndrăgostiţii din Ancona, care sunt oferite publicului gratuit.

Teatrele independente vor onora scena orădeană cu cele mai extraordinare producţii, pe care le veţi putea admira în Urban Pub şi la Sala Studio Act (Koser)

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU ORADEA – FITO 2016

Ediția a IV-a – 25 septembrie – 2 octombrie 2016 

PROGRAM FITO 2016

Duminică, 25 septembrie

  • 19:00, Sala Mare a Teatrului Regina Maria – Deschiderea festivă
  • 19:15 Sala Mare a Teatrului Regina Maria – Domnul Jurdan, versiune scenică de Victor Ioan Frunză după Burghezul Gentilom de Moliere și Jurdain cel Scrântit de Mihail Bulgakov, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Regina Maria, Oradea – OFF 

Luni, 26 septembrie

  • 17:00, Sala Arcadia – Prah sau Lozul cel mare, de Spiro Gyorgy, regia Matei Varodi, Teatrul „Alexandru Davila”, Pitești – FTS- concurs
  • 21:00, Centrul pentru Promovarea Turismului Autobahn, de Neil LaBute, regia Laura Moldovan, Teatrul de Nord Satu MareFTS- concurs 
  • 20:00, Urban – Sărut-mâna, decât mă plimbam, de Mihaela Mihai, regia Sebastian Lupu, Teatrul Artemotion, Oradea – OFF
  • 19:00, Sala Mare a Teatrului Regina Maria (spectacol cu publicul pe scenă) Vârful aisbergului, după Antonio Tabares, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – FTS- concurs 

Marţi, 27 septembrie 

  • 17:00, Sala Arcadia – With a little help from my friends, după Maria Manolescu, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Excelsior, Bucureşti – FTS- concurs
  • 19:00, Sala Mare a Teatrului Regina Maria (spectacol cu publicul pe scenă) – Trilogia belgrădeană, după Biljana Srbljanovic, regia Erwin Șimșensohn, Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați – FTS – concurs
  • 19:00, Sala Studio Act – Reasons to be pretty, de Neil LaBute, regia Radu Horghidan, Studio Act Oradea – OFF
  • 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor – O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții, după un roman de Mark Haddon, regia Bobi Pricop, Teatrul Național București – FTS – concurs

Miercuri, 28 septembrie

  • 17:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) –Aniversarea, după Jeroen Van Den Berg, regia Erwin Șimșensohn, Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoşani – FTS- concurs 
  • 19:00, Sala Studio Szigligeti – Cartea bătrânilor, după poemul lui Szilágyi Domokos, regia Mihaela Panainte, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca – FTS- concurs 
  • 19:00, Sala Mare a Teatrului Regina Maria – Bal mascat, de Giuseppe Verdi, Opera Națională Română Cluj-Napoca – OFF
  • 21:00, Sala Arcadia – Obsesii, de Claudiu Sfirschi-Lăudat după texte de Margarita Karapanou, regia Yannis Paraskevopoulos, ARCUB București – FTS- concurs
  • 20:00, Sala Studio Act – ŞTTTT!, un spectacol mimat de Șerban Borda – OFF
  • 21:00, Scena Mobilă- Piaţa Unirii – Îndrăgostiţii din Ancona, de Vajda Katalin, Andrei Mihalache, Teatrul Regina Maria, Orade – OFF 

Joi, 29 septembrie

  • 19:00, Sala Mare a Teatrului Regina Maria – Svejk, după Jaroslav Hašek, regia Alexandru Dabija, Teatrul Odeon, București – OFF
  • 19:00, Casa de Cultură a Sindicatelor – De fapt e frumos, un spectacol de Volker Schmidt, Teatrul German de Stat, Timişoara – FTS- concurs 
  • 21:00, Scena Mobilă – Piaţa Unirii – Orlando, după Virginia Woolf, regia Anca Bradu Teatrul Național Csokonai, Debrecen, Ungaria – FTS- concurs

Vineri, 30 septembrie

  • 17:00, Sala Arcadia – Ich bin Ofelia, după Gertrud Fussenegger, regia Sorin Militaru, Teatrul Municipal „George Bacovia”, Bacău – FTS- concurs
  • 19:00, Sala Mare a Teatrului Regina Maria – A douăsprezecea noapte, de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis, București – OFF
  • 19:00, Sala Studio Szigligeti – Cazul, de Szíjártó Tímea-Aletta, regia Sardar Tagirovsky, Teatrul Szigligeti, Oradea – OFF
  • 19:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – Galben.Roșu., spectacol de Radu Macrinici, Teatrul Municipal, Baia Mare  – FTS- concurs
  • 21:00, Scena Mobilă – Piaţa Unirii – În inima nopții – Episodul Lear, scenariul de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte, Teatrul Regina Maria, Oradea – FTS- concurs

Sâmbătă, 1 octombrie

  • 17:00, Sala Arcadia – Agamemnon, după Rodrigo Garcia, regia Andrei Măjeri, Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – FTS- concurs
  • 00, Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) –Iluzii, după Ivan Vîrîpaev, regia Bobi Pricop, Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova – FTS- concurs
  • 19:00, Sala Mare a Teatrului Regina Maria – Nastasia, de George Mihail Zamfirescu, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul I. D. Sârbu, Petroșani – OFF
  • 20:00, Sala Studio Act – Iubeşti, plăteşti!, regia Denisa Vlad – OFF
  • 21:00, Scena Mobilă – Piaţa Unirii – LEONCE ŞI LENA, scenariul de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Regina Maria, Oradea – OFF

Duminică, 2 octombrie

  • 19:30, Sala Mare a Teatrul Regina Maria – Decernarea premiilor
loading...