Program Toamna Culturala in Cetatea Oradea, 7-9 octombrie
Evenimente

Program Toamna Culturala in Cetatea Oradea, 7-9 octombrie

Advertisement

Toamna Culturala. Daca cineva se mai indoia ca in Oradea cultura este inexistenta, mai ales ca in ultima vreme au fost foarte multe manifestari culturale, sau ca in Oradea nu se face nimic pentru cultura, s-a inselat, Cetatea Oradea vine cu cel mai bogat program cultural din Oradea, din ultimii ani.

Astfel, Cetatea Oradea, a lansat evenimentul Toamna Culturala in Cetate, ce se va desfasura in perioada 7-9 octombrie 2016 si in al carui program regasim: expozitii de arta plastica, arta fotografica, arta culinara, proiectii de filme, ateliere mestesugaresti, teatru, concerte si multe altele.

Program Toamna Culturala in Cetate

Locație: Cetatea Oradea/ Oradea Fortress

Program Toamna culturala in Cetate – Vineri, 7 octombrie 2016 – Program Corp I

  • 15.00 – 17.00 ”I am I / Eu sunt Eu – Cu ÎNCREDERE la școală!”– activități organizate de ProCariere (S.Conf., et.I)
  • 16.00 – 18.00 Iurta cu povești, Asociația Lupii din Pusta Clanul Ordas (parter, stânga)
  • 15.00 – 20.00 Expoziție de obiecte din I si al II – lea Război Mondial, Asociația Tanoda (et.I)
  • 17.00 – 19.00 Astro artă, astro joc, Asociația Astroclub Meridian 0 (et.I)
  • 19.00 – 19.45 Teatru Risk – ”Guleh” – Oana Nemes (subsol)
  • 21.00 – 21.30 Teatru Risk – „Noi două” – Irina Maria Barbir (subsol)
  • 20.00 – 20.45 Teatru Risk – ”Monoloagele vaginului” – Alina Misoc (subsol)

Program Grota Roșie

  • 13.00 – 17.00 Eveniment culinar, Florian Chirilă – Bucătărie Vegană

Program Corp L

  • 15.00 – 22.00 Expoziție Artă Plastică

    • Pictură în timp real, în fața publicului – RAME13
    • Expoziție de schițe și ilustrații pe carton
    • Expoziție grafică – Anna Rita Severini
    • Sculptură în timp real – Constantin Deliman
    • Expoziție de fotografie – Alice Maestroni
    • Expoziție de pictură – Dan Botog
    • Expoziție de obiecte “Recviem” – Experimental Teatru Clandestin
    • Expoziție de sculptură “Forme” – Experimental Teatru Clandestin

Program Strada Breslelor

  • 15.00 – 20.00 Ateliere meștesugărești deschise

Program Corp M

  • 15.00 – 22.00 Expoziție Instalație “Forme”
  • 18.00 – 21.00 Proiecții de filme (scurtmetraje și lungmetraje), ETC
  • 22.00 – 23.00 Spectacolul „ Forme” – Teatru de Cercetare

Program Corp H

  • 15.00 – 20.00 Ateliere creative pentru copii – Asociatia Manus Pulchrae
  • 15.00 – 20.00 Expozitie de pictura « Expresii »

Program Curte

  • 15.00 – 17.00 Tras cu arcul, Air Soft – Bastionul Aurit, Asociația Lupii din Pustă
  • 15.00 – 20.00 Plimbare cu poneiul în fața Curții
  • 20.00 – 21.00 Observații Telescop – Asociatia Astroclub Meridian 0
  • 16.00 – 18.00 Teatru, ETC, 5 scene mobile
  • 17.00 – 20.00 Parada costumelor de epocă

Program Corp A, Lapidarium

  • 15.00 -15.30 Concert de violă și vioară DUO VARADIENSIS

Program pe Scenă, Curtea Interioară

  • 19.30 – 21.00 Concert de muzică clasică DEO Gloria

Program Toamna Culturala in Cetate – Sâmbătă, 8 octombrie 2016

Program Corp I

  • 17.00 – 19.00 Workshop Parenting – Psiholog Simona Hinț (et.I)
  • 14.00 – 20.00 Expoziție de mobilă pictată manual – Gergely Zsuzsanna (parter, dreapta)
  • 16.00 – 18.00 Iurta cu povești, Asociația Lupii din Pusta Clanul Ordas (parter, stânga)
  • 19.00 – 19.50 Teatru Risk – ”Mosc” – Diana Tusa (subsol)
  • 20.00 – 20.50 Teatru Risk – ”Moscova Petuski” – Paul Sebastian Popa (subsol)

Program Grota Roșie

  • 13.00 – 17.00 Eveniment culinar, Florian Chirilă – Bucătărie Vegan

Program Corp L

  • 15.00 – 22.00 Expoziție Artă Plastică

    • Pictură în timp real, în fața publicului – RAME13
    • Expoziție de schițe și ilustrații pe carton
    • Expoziție grafică – Anna Rita Severini
    • Sculptură în timp real – Constantin Deliman
    • Expoziție de fotografie – Alice Maestroni
    • Expoziție de pictură – Dan Botog
    • Expoziție de obiecte “Recviem” – Experimental Teatru Clandestin
    • Expoziție de sculptură “Forme” – Experimental Teatru Clandestin

Program Strada Breslelor

  • 15.00 – 20.00 Ateliere meșteșugărești deschise

Program Corp M

  • 18.00 – 21.00 Proiecții de filme (scurtmetraje) Experimental Teatru Clandestin
  • 15.00 – 22.00 Expoziție Instalație “Forme”
  • 20.00 – 21.30 Proiecție film mut cu muzică improvizată live (And Then This)
  • 22.00 – 23.00 Spectacolul „ Forme” – Teatru de Cercetare

Program Corp H

  • 15.00 – 20.00 Ateliere creative pentru copii – Asociatia Manus Pulchrae
  • 15.00 – 20.00 Expozitie de pictura « Expresii »

Program Curte

  • 15.00 – 17.00 Tras cu arcul, Air Soft – Bastionul Aurit, Asociația Lupii din Pustă
  • 13.00 – 18.00 Treasure Hunt – Corporactive Consulting
  • 15.00 – 20.00 Plimbare cu poneiul în fața Curții
  • 20.00 – 21.00 Observații Telescop – Asociația Astroclub Meridian 0
  • 16.00 – 18.00 Teatru, ETC, 5 scene mobile

Program pe Scenă, Curtea Interioară

  • 15.00 – 15.30 Teatrul de Copii Robin Hood
  • 15.30 – 16.00 Dans sportiv – Club Stephany (copii)
  • 16.30 – 17.00 Cântăreața Alisa Ienei și Dans Club Exclusive
  • 17.00 – 17.30 Trupa Swich Crew – hip hop dance
  • 17.30 – 18.00 Grupul de copii Meda Music – cântece
  • 18.00 – 19.00 Concert Thurzo Soltan in Biserica Romano-Catolica
  • 20.00 – 21.00 Observatii Telescop – Asociatia Astroclubul Meridianul 0
  • 19.00 – 23.00 Drum-n-bas – concert de sunet și lumini

Program Toamna Culturala in Cetate Duminică, 9 octombrie 2016

Program Corp I

  • 16.00 – 18.00 Iurta cu povești, Asociația Lupii din Pusta Clanul Ordas (parter, stânga)
  • 14.00 – 20.00 Expoziție de mobilă pictată manual – Gergely Zsuzsanna

Program Grota Roșie

  • 13.00 – 17.00 Eveniment culinar, Florian Chirilă – Bucătărie Vegană

Program Corp L

  • 15.00 -22.00 Expoziție Artă Plastică

    • Pictura în timp real, în fața publicului – RAME13
    • Expoziție de schițe și ilustrații pe carton
    • Expoziție grafică – Anna Rita Severini
    • Sculptură în timp real – Constantin Deliman
    • Expoziție de fotografie – Alice Maestroni
    • Expoziție de pictură – Dan Botog
    • Expoziție de obiecte “Recviem” – Experimental Teatru Clandestin
    • Expoziție de sculptură “Forme” – Experimental Teatru Clandestin

Program Strada Breslelor

  • 15.00 – 20.00 Ateliere meșteșugărești deschise

Program Corp M

  • 18.00 – 21.00 Proiecții de filme (scurtmetraje) – Experimental Teatru Clandestin
  • 22.00 – 23.00 Spectacolul „ Forme” – Teatru de Cercetare

Program Corp H

  • 15.00 – 20.00 Ateliere creative pentru copii – Asociatia Manus Pulchrae
  • 15.00 – 20.00 Expozitie de pictura « Expresii »

Program Curte

  • 15.00 – 17.00 Tras cu arcul, Air Soft – Bastionul Aurit, Asociația Lupii din Pustă
  • 15.00 – 20.00 Plimbare cu poneiul in fața Curții
  • 16.00 – 18.00 Teatru, ETC, 5 scene mobile

Program pe Scenă, Curtea Interioară

  • 15.30 -16.00 Concert de Flaut – Ariadna și Georgiana Mircescu
  • 16.00 -17.00 Grupul de copii Vivere – cântece
  • 17.00 -17.30 Dans popular Vetre Bihorene ( AndradaTulvan)
  • 17.30 -18.00 Show dance Cool Style
  • 18.00 -19.00 Recital de pian – Thurzo Zoltán Biserica Romano – Catolică
  • 19.00 -21.00 Filip Band – Country Blues
  • 21.00 -22.00 Concert Free Jazz (And Then This)