Castigatorii Festivalului de Teatru Scurt de la Oradea, in cadrul FITO – editia 2017
Cultura

Castigatorii Festivalului de Teatru Scurt de la Oradea, in cadrul FITO – editia 2017

Ediția a XXIII-a a Festivalului de Teatru Scurt, componentă a Festivalului Internațional de Teatru Oradea, a ajuns la final după opt zile de maraton teatral. Selecționerul acestei ediții, criticul de teatru Mircea Morariu, a propus pentru secțiunea concurs 14 spectacole de la teatre din întreaga țară. Sarcina de a desemna câștigătorii a revenit juriului format din criticii de teatru Ion Parhon, Doru Mareș și Octavian Saiu, care au decis acordarea următoarelor premii:

Nominalizări la premiul pentru cea mai bună actriţă:

  • Irina Naum – pentru rolul CAROL din spectacolul „Oleanna”, de David Mamet, Teatrul „Jean Bart” Tulce
  • Anda Saltelechi – pentru rolul FRANCESCA, din spectacolul „Pe jumătate cântec”, un spectacol de Crista Bilciu
  • Dana Dumitrescu – pentru rolul ELENA IVANOVNA POPOVA, din spectacolul „Ursul”, de A. P. Cehov, regia Felix Alexa, Teatrul de Stat Constanța

Câștigătoarele la premiul pentru cea mai bună actriţă se acordă ex aequo sunt:

  • Irina Naum – pentru rolul CAROL, din spectacolul „Oleanna”, de David Mamet, Teatrul „Jean Bart” Tulcea
  • Anda Saltelechi – pentru rolul FRANCESCA, din spectacolul „Pe jumătate cântec”, un spectacol de Crista Bilciu

Nominalizări la premiul pentru cel mai bun actor:

  • Cristian Naum – pentru rolul JOHN, din spectacolul „Oleanna”, de David Mamet, Teatrul „Jean Bart” Tulcea
  • Marius Bodochi – pentru rolul GRIGORI STEPANOVICI SMIRNOV, din spectacolul „Ursul”, de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, Teatrul de Stat Constanța
  • Ion Grosu – pentru rolul SLAVA, din spectacolul „Somnambulism”, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Nottara, București

Câștigătorii la premiul pentru cel mai bun actor se acordă ex aequo sunt:

  • Ion Grosu – pentru rolul SLAVA, din spectacolul „Somnambulism”, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Nottara, București
  • Cristian Naum – pentru rolul JOHN, din spectacolul „Oleanna”, de David Mamet, Teatrul „Jean Bart” Tulcea

Nominalizări la Premiul pentru cea mai bună scenografie:

  • Adrian Damian – pentru spectacolul „CAFENEAUA PIRANDELLO”, Teatrul Regina Maria, Oradea
  • Crista Milea – pentru spectacolul „ORAȘUL NOSTRU”, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
  • Carmencita Brojboiu – pentru spectacolul „URSUL”, Teatrul de Stat Constanța

Castigatoare la Premiul pentru cea mai bună scenografie se acordă doamnei:

  • Carmencita Brojboiu – pentru spectacolul „URSUL”, Teatrul de Stat Constanța

Ursul

Nominalizări la Premiul pentru cea mai bună regie:

  • Mihai Măniuțiu – pentru regia spectacolului „CAFENEAUA PIRANDELLO”, Teatrul Regina Maria, Oradea
  • Felix Alexa – pentru regia spectacolului „URSUL”, Teatrul De Stat Constanța
  • Cristian Ban – pentru regia spectacolului „ORAȘUL NOSTRU”, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad

Castigator la Premiul pentru cea mai bună regie se acordă domnului:

  • Cristian Ban – pentru regia spectacolului „ORAȘUL NOSTRU” – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad

Orașul nostru

Nominalizări la Premiul pentru cel mai bun spectacol:

  • ORAȘUL NOSTRU – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad
  • CAFENEAUA PIRANDELLO – Teatrul Regina Maria, Oradea
  • OLEANNA – Teatrul „Jean Bart” Tulcea

Premiul revine spectacolului:

  • CAFENEAUA PIRANDELLO – Teatrul Regina Maria, Oradea

Cafeneaua Pirandello - defoto

Felicitări câștigătorilor și tuturor participanților! 

Citeste stirile offline, oriunde si oricand! Descarca GRATUIT aplicatia infoOradea din App Store pentru iPhone si din Google Play pentru Android.

loading...